Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Setkání členů spolku přineslo inspiraci pro další roky

Také jsme se pobavili výpalem v maličké raku peci, bez keramiky by to přece nešlo

Velké a vřelé díky všem, kteří si v sobotu 21. září našli cestu do Brna a dorazili na setkání členů spolku Keramikum. Díky i všem, kteří s námi byli na dálku, jejich podpora byla cítit. Hodně jsme mluvili, diskutovali, nasmáli se a i něco maličko (doslova) vypálili, na to se podívejte v závěru článku v galerii. Každé takové setkání je nejen milé, ale důležité pro náš spolek a vztahy v něm. Protože spolek tvoří především vztahy, z nichž pak klíčí potřeba realizovat naši společnou vizi. Děkujeme.

U dopolední kávy a čajů jsme si připomněli to, co stálo u základů založení spolku Keramikum. Tedy prvotní vize „Propojujeme keramiky všech zaměření a zkušeností a uchováváme keramické řemeslo“.

IMG_4744.JPG

A ač debata o dalších možnostech působení a činnosti spolku byla v plánu až po obědě, naše nápady a diskuze o potřebách a očekáváních na sebe nenechala dlouho čekat. Mně osobně to vlilo do žil velkou dávku optimismu, že se o Keramikum nemusím bát, protože vždycky bude v řadách keramické veřejnosti touha po spolčování a vzájemném setkávání se a samozřejmě také mluvení a debatování o tom, co naše komunita potřebuje a proč.

IMG_4723.JPG
Tak jako tak si dovolím ve zkratce shrnout to, že ačkoliv je spolek oficiálně zrozen pouze rok (květen 2018), tak v kolektivním vědomí členů, kteří stáli u zrodu, je už mnohem delší dobu. Za tu dobu jsme uskutečnili velký spolkový výpal s názvem „200 hrnků na 1350 °C“ v peci na dřevo na Toulcově dvoře v Praze. Stal se symbolickým křtem ohněm spolku Keramikum, ohlédnutí za ním si můžete přečíst v článku zde. Velký úspěch slavila letošní červnová „expedice“ do polské Wroclavi na Festiwal Wysokich Temperatur. Tady členové spolku Tomáš Macek, Petr Toms, Jiří Svačina a Matěj Lanč předvedli svůj dlouholetý studijní projekt Černoraku. Za nimi a s nimi se pak vydali další příznivci Keramikum, kteří pomáhali při realizaci Černoraku anebo se stali součástí návštěvnické veřejnosti festivalu. Článek o výjezdu do Wroclavi si přečtěte zde.

Stěžejní činností v tomto a minulém roce však byly přípravy nového portálu keramikum.cz. Vyjmenovávat, kolik lidí a kolik hodin práce za ním stojí, není teď podstatné, můžete si o tom však přečíst v článku zde. Co je ale zcela zásadní je skutečnost, že portál je na světě a my si na splnění naší velké vize společně připili a chvíli vydechli z horlivých příprav.

IMG_4749.JPG

Když se spolkové setkání přehouplo do druhé části, došlo na zajímavé podněty, nápady a možnosti, které my členové spolku máme, můžeme mít a můžeme si vzájemně nabídnout. Z rozsáhlé debaty vzešlo mnoho idejí. Všechny, bez hodnocení, se ocitly pečlivě zapsané na velké tabuli a v budoucnu o nich můžeme dál hovořit a debatovat a pak třeba také realizovat.

Máte svůj nápad, co bychom, jakožto členové Keramikum, mohli v rámci spolkových aktivit realizovat? Máte nápad, co vy můžete udělat pro spolek? Napište ho do komentáře pod tento článek. Vaše nápady a názory jsou pro nás důležité. Děkujeme, že chcete spolu s námi tvořit spolek Keramikum.

IMG_4841.JPG

V galerii níže si prohlédněte fotografie od Elišky Chalupové. Jsou na nich zachycené debaty a rozhovory, spolkové hrnky, které byly ke koupi, výroba nano zboží (spíše tedy zbožíčka) do nano raku pece, kterou pro tento rychlo-výpal sestavil Petr Toms. Dlužno poznamenat, že všechny přítomné nano výpal velmi zaujal a bavil.

Postřehy pro vás sepsala Veronika Veru Volejníková
Atmosféru na fotografiích zachytila Eliška Chalupová

Diskuze
Jaroslava Pavlíková 11.10.19 (16:27)
Souhlasím s panem Mackem i s Václavem.Taky dík za článek o teře sigillatě.Moc mě to pomohlo. Mějte se fajn.
Václav Kugler 25.09.19 (11:05)
Opravdu bylo super že přijeli z celého Česka a ze všemožných koutů keramického "světa", někdo vyrábí, někdo se baví, někdo se učí, někdo učí jiné. Je opravdu výzva být takhle pohromadě a táhnout za jeden provaz...
Tomáš Macek 25.09.19 (21:22)
Teď je potřeba aby se zapojili zástupci všech skupin. Od malejch po velký, od zkušenejch po začátečníky. Aby řekli co chtěj zástupci.A Zástupcem je každej jeden z nás. Za mě teda bych navrhoval nějaké znalé jazyků aby se třebas věnovali výpalům v plynových pecích. Třeba by vznikla konfrontace se znalostmi u nás. A pak bych navrhoval pozvat nějakého vytypovaného keramika ze zahraničí a pod hlavičkou spolku uspořádat workshop? A nebo co společná výstava a sehnat dobrýho kurátora? tomas
Veronika Veru Volejníková 25.09.19 (20:25)
Souhlas :)