Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Cesty za keramikou: Keramické trhy Mashiko (Japonsko)

Tento rok se bohužel na mnoho keramických trhů osobně nepodíváme. Pojďte tedy s námi v této fotoreportáži nakouknout alespoň virtuálně na jedny tradiční trhy v japonském městečku Mashiko. Zboží si žádné domů nenakoupíte, můžete si odtud ale odnést nějaký nápad, inspiraci nebo minimálně chuť navštívit Japonsko.

Keramické trhy se v Mashiku pořádají již od roku 1966, v dnešní době na ně ročně zavítá okolo 600 000 návštěvníků. Konají se vždy na jaře během japonského Zlatého týdne a na podzim počátkem listopadu. Během trhů se návštěvníkům otevře asi 50 obchodů a přes 500 stánků prodávajících keramiku. Rozmanitost nabízeného zboží je veliká – od tradičních výrobků, jako jsou vázy či hrnce, po moderní užitnou keramiku a umělecké předměty rozličného charakteru. Trhy slouží také jako skvělá příležitost setkat se s místními umělci i tradičními výrobci keramiky. Kromě místní keramiky na návštěvníky čeká i lokální produkce zeleniny, ze které se zde již tradičně během trhů připravuje jídlo.

Mashiko během keramických trhů na jaře 2019
Mashiko během keramických trhů na jaře 2019
Autor: Eliška Chalupová

Mashiko je městečko s asi 20 000 obyvateli v prefektuře Tochigi, necelých sto kilometrů severovýchodně od Tokia. Jak už to v této zemi bývá, nejsnáze se do města dopravíte vlakovým spojením. Do stanice Shimodate se dostanete běžnými JR linkami. Odtud do Mashika už však operuje pouze soukromá linka Moka, jejíž cena je na kilometr asi dvojnásobná oproti JR (Japan Railways) linkám a neplatí na ni běžné jízdenky. Za tento přibližně 40minutový úsek tak zaplatíte v přepočtu něco přes 150 Kč. Pojedete-li touto linkou o víkendu, můžete jednou denně narazit na parní lokomotivu, která zde už od roku 2013 pravidelně vozí návštěvníky do Mashika.

Plánek města
Plánek města
Autor: Eliška Chalupová

Zlatý týden je v Japonsku období na přelomu dubna a května, kdy hned po sobě následuje několik svátků, během kterých se koná spousta festivalů, slavností a podobných akcí. Celá země se v průběhu něj prakticky přenese do prázdninového režimu a mnoho místních obyvatel i turistů se vydává na cesty. Tedy, ať už byste plánovali vydat se touto dobou na keramické trhy nebo někam jinam po Japonsku, sežeňte si ubytování s dostatečným předstihem, většina ubytovacích zařízení má totiž na tyto dny velmi rychle naplněné kapacity.

Muzeum památky Shojiho Hamady
Muzeum památky Shojiho Hamady
Autor: Eliška Chalupová

Navštívíte-li Mashiko v kterékoli části roku, neměli byste si nechat ujít prohlídku Muzea památky Shojiho Hamady, významného japonského keramika minulého století. Vstupné stojí pro dospělého 800 jenů, vyjde vás tedy na necelých 200 Kč. Ačkoli v celém Mashiku byly během trhů stovky návštěvníků, v průběhu naší návštěvy muzea jsme téměř nikoho nepotkali. Proto, budete-li si chtít na chvíli odpočinout od ruchu v ulicích, přijďte do muzea nasát atmosféru keramické dílny z 20. století, schované v krásném prostředí na okraji lesa. Pokud se chcete dozvědět něco víc o hnutí Mingei, na jehož založení se Shoji Hamada podílel, určitě si přečtěte články Mingei I a Mingei II na našem keramickém portálu.

Keramická dílna Shojiho Hamady
Keramická dílna Shojiho Hamady
Autor: Eliška Chalupová

A teď už se pojďme na chvíli projít na trhy a vychutnat si krásu místní keramiky.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

Ukázky prodávané keramiky.
Ukázky prodávané keramiky.
Autor: Eliška Chalupová

Použité zdroje:

[1] Turistická Asociace Mashiko [on-line]. Dostupné z: www.mashiko-kankou.org

[2] Muzeum památky Shojiho Hamady (Shoji Hamada Memorial Mashiko Sankokan Museum) [on-line]. Dostupné z: www.mashiko-sankokan.net

Autor: Eliška Chalupová | Redaktor: Eliška Chalupová | Odborná korekce: Václav Kugler | Jazyková korekce: Hana Križanská
Diskuze