Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Šárka Schmelzerová

Šárka Schmelzerová - Členské foto
Síla v jemnosti...v jemných křivkách si život najde cestu snadněji než v bludišti ostrých hran.

Šárka Schmelzerová - SarkaS porcelán

Karlovy Vary, Plzeň

Už 20 let jsem zamilovaná do porcelánu. Tvořím jemné porcelánové výrobky a šperky s esencí ženskosti ve své malé dílně ve Štědré u Žlutic. Poslední dobou tvořím hlavně z vysokopalného karlovarského porcelánu.

Studovala jsem Střední průmyslovou školu Keramickou v Karlových Varech, obor dekorování keramiky. Škola byla zaměřená hlavně na tradiční ruční výrobu porcelánu, modelování a dekorování všemi možnými technikami. Nahlédla jsem tedy do tajů ručního vytváření porcelánu a ten mě naprosto okouzlil svou čistotou a křehkostí. Pak jsem toužila umět nejen porcelán krásně dekorovat, ale vytvořit si vlastní výrobek od první skici, formu až po konečný produkt, proto jsem pokračovala ve studiu designu na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem v ateliéru Design keramiky, kde jsem se toto všechno naučila. Stále se snažím v tom zdokonalovat, hledat nové postupy a zkoušet, co mi porcelán dovolí. Po ukončení vysoké školy v roce 2008 mi začal porcelán velmi chybět. Najednou nebylo kde tvořit a malování a kreslení na papír mě zcela neuspokojovalo. Jednoho léta jsem si usmyslela, že si zařídím vlastní porcelánovou dílnu. Z počátku mě neodradilo ani to, že jsem neměla pec a jezdila jsem vypalovat všechny své výrobky do porcelánky. Později jsem si koupila pec a od té doby vyrábím porcelán ve své mini dílničce s láskou a obrovským zaujetím celou mou bytostí a věřím, že to vyzařuje i z mých výrobků.

Je to asi osudové spojení. Mimochodem, základ mého jména „Schmelz“ v Němčině znamená „Glazura“ :) Nejlépe to vystihuje asi tato věta: "Porcelánová hmota je něco neskutečně kouzelného, a to nejenom tím, co krásného se z ní dá tvořit, ale také proto, že si vás k sobě připoutá na celý život a už bez ní nemůžete žít." Řekl ji v jednom rozhovoru profesor Václav Šerák a já s ním naprosto souhlasím. Pokud si jednou začnete s porcelánem, už vás to nepustí :)

Nesmírně mě baví nekonečné pole možností zpracování keramiky a porcelánu. Ráda se učím nové věci, je to zábava i adrenalin :). Práce s porcelánem není jednoduchá, a právě proto není nikdy nudná. Nejvíce mě na tom baví celý ten proces - soustředěné zaujetí, stav plynutí,...a najednou držím v ruce hotový výrobek, který udělá radost zase někomu dalšímu.

Se zájmem sleduji FB skupinu Keramikum, a tak jsem se přihlásila i do spolku Keramikum, z potřeby někam patřit, být mezi svými a z potřeby podpořit keramické řemeslo. Cítím, že podpora, možnost sdílení zkušeností a vzdělávání v oboru jsou pro nás veledůležité věci. Zatím jsem tu nováček, ale už teď se těším na různé zajímavé články a snad si někdy zkusím i výpal porcelánu v peci na dřevo :)

Chcete nahlédnout pod pokličku tradiční ruční výroby porcelánu? Ráda vás po předchozí domluvě přivítám v mém ateliéru. Nabízím i individuální kurz výroby porcelánu a porcelánových šperků u mě v dílně. V případě zájmu mne kontaktujte.

Kontaktní údaje
adresa vaší dílny nebo místa, kde tvoříte Štědrá 87, Žlutice
e-mail / telefon sarka.schmelzerova@seznam.cz / +420 736 250 795
vlastní webové stránky http://www.sarkasporcelan.cz
Sociální sítě
Diskuze