Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Hanka Vrbicová

Hanka Vrbicová - Členské foto
Proklej pouta, žehnej volnosti. (William Blake)

Lítá.Mysl - keramika z Litomyšle - Hanka Vrbicová

Říkovice u Litomyšle

Ačkoli to nebylo mým záměrem, souhra nahodilostí mě dovedla k výrobě čajové keramiky. V zásadě ráda tvořím to, co k něčemu slouží=)

Začala jsem učit před pár lety na jedné výtvarné ZUŠce, jejímž jsem letitým odchovancem. Připadala jsem si trochu nepatřičně, když mi děti radily, jak na to...Pančelko, to musíte přilepit šlígrem! =))) Tak jsem v létě 2016 absolvovala u Slávky Benediktové v Kohoutově úplně základní kurz. Na jaře 2017 mě osud prozřetelně nastrčil do kurzu Petra Tomse - porcelán dřevem pálený...tam někde se to všechno začalo skládat dohromady a kurz nastavil můj další kurs=) Pořídila jsem si kruh, začala točit... Rok na to nám Petr postavil v Říkovicích kubíkovou vysokožárku otápěnou dřevem. Ale trochu bych si tipla, že ke keramice jsem se dostala už kdysi dávno, ještě než jsem se narodila jako blondýna ve střední Evropě...=)))

Mnohotvárnost, divokost, nepoddajnost materiálu. Náročnost, živelnost. Svoboda. Asi se ráda vyžívám v tom, co je složité, co nejde jednoznačně uchopit, co je vášnivé a nejde to osedlat za rok, za dva... Baví mě to, že pochopit tuhle matérii je běh na dlouhý léta. Kouká z toho zábava na celej život...=)

Tohle řemeslo mě dostalo tím, jak geniálně mi dokáže tvarovat charakterový vady...=))) Má lítací mysl tak strašně moc potřebuje usadit, uklidnit, uzemnit, zkoncentrovat, zastavit... A když se jí něco z toho nedaří, nedaří se ani rukám u kruhu. Hlína to ví! To si pak jeden rozmyslí tu roztříštěnost myšlenek, když už se mu na točně zhroutil pátej džbán...=) Na druhou stranu tohle divoký řemeslo s radostí přijímá to, co mi snad i jde - ochotu riskovat, jít do toho po hlavě, nebát se, experimentovat, zabejčit se a hledat cesty. A tak nořím ruce do hlíny a poznávám sama sebe. A navíc fakt miluju čas v dílně - monterky, kafíčko, cigárko a rokenrol na plný koule...! =) Ale neužívám si jen toho, co hlína dává mě...velkou radost mám, že dělá radost i těm, kteří si ode mě nějaký ohnivý kousek pořídí=)

Za spolkem Keramikum stojí výborná parta lidí, které znám, kterých si upřímně vážím a se kterými stojí za to být v propojení... Je fajn mít stejně trhlý kamarády, kteří na vás hledí s pochopením a ne jako na blázna...=)))

Kontaktní údaje
adresa vaší dílny nebo místa, kde tvoříte Řikovice 50, Litomyšl
e-mail / telefon hanka.vrbicova@email.cz / 725605373
vlastní webové stránky http://www.fler.cz/lita-mysl
Sociální sítě
Diskuze
Iva Kočíková 27.06.20 (11:09)
Super