Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

31. hrnčířský jarmark v Kunštátě

kdy
16.9.2023
-
17.9.2023
od
10:00
do
18:00
1620 – 1993 – 2023

Hrnčířství patří k městečku Kunštát od nepaměti.

Jarmark není uměle vytvořenou tradicí.

Městečko bylo založeno ve 13. století a zdejší hrnčířství není o mnoho mladší. Podmínky pro rozvoj hliněných výrobků zde byly mimořádně příznivé. V okolí byl dostatek tvárné hlíny, a tak se v Kunštátě vyrábělo první nádobí pro denní potřebu. Když pak ve městě bylo asi deset hrnčířských mistrů, sdružili se s dovolením vrchnosti v cech neboli bratrstvo. Jeho cechovní privilegia udělil roku 1620 tehdejší držitel kunštátského panství Štěpán Schmidt z Freihoffenu. A z téhož roku pochází i cechovní pečeť, na níž je zobrazen první „keramický výrobek,“ tedy Adam s Evou a had na jabloni.

Dalším zlomovým rokem pro kunštátskou keramiku byl rok 1989. Tehdy v Kunštátě vznikla řada soukromých keramických dílen. To byl signál, že je načase vrátit se k další tradici – pořádání jarmarků. Ty se v minulosti na náměstí konaly několikrát do roka.

V roce 1993 se město Kunštát stalo pořadatelem prvního Hrnčířského jarmarku. Byl jednodenní a představilo se zde kolem 20 prodejců keramiky a jiného řemeslného zboží z nejbližšího okolí. O rok později jarmark začínal již v pátek s účastí 45 prodejců a od roku 1995 Kunštát žije jarmarkem od pátku do neděle. Vítáme 150 prodejců z celé ČR a nyní již i ze zahraničí a jejich zboží si průměrně prohlédne na 16 tisíc návštěvníků. Získal si také svůj respektovaný termín, s kterým se počítá, a to vždy třetí víkend v měsíci září.

Hrnčířský jarmark v Kunštátě v roce 2022 oslavil 30. výročí ve své novodobé historii.

Od roku 2012 je součástí jarmarku i výstava renomovaného keramika a soutěž zúčastněných keramiků o nejlepší výrobek na dané téma.

Pořadatelé aktivně pracují na tom, aby sestavili pro návštěvníky rozmanitou přehlídku keramických výrobků. I pro budoucnost chtějí udržet ráz jarmarku pouze po hrnčířské linii, a tím vytvářet jedinečnost této akce.

Naším cílem je zachovat kvalitu a úroveň této přehlídky keramických výrobků a hrnčířského řemesla.
Podpořit zachování keramických tradic v Kunštátě, a získat zájem i zahraničních keramiků ze zemí s hrnčířskou tradicí.
Připravit akci, která je svým zaměřením a kvalitou výjimečná a ojedinělá nejen v našem regionu.

31. hrnčířský jarmark se bude konat ve dnech 16. a 17. září 2023.
Zveme k návštěvě letošního ročníku a těšíme se na shledanou.
Město Kunštát
 

Zdroj textu a více informací: www.hrncirskyjarmark.cz

31. hrnčířský jarmark v Kunštátě
kategorie Trh
kde Kunštát
kdy 16.9.2023
od 10:00
do 18:00
kontakt mu@kunstat-mesto.cz
Diskuze