Inspirace: Tipy do základu keramikovy knihovny aneb od online k papíru

České knihy o keramice, časopisy, příručky, zahraniční tituly, antikvariátové kousky, ale třeba i plakáty nebo jiné obrazové materiály s tématem keramiky. To všechno se postupem času stává součástí knihovny keramika.

Nepovažuji za nutné se dlouze rozepisovat o tom, co by mohlo tvořit základ knihovny začínajícího keramika a už vůbec si netroufám radit zkušeným tvůrcům. Přesto jsou tituly, které mají v českém keramickém prostředí své léty prověřené místo. Ve zkratce mi dovolte na ně upozornit především začínající tvůrce, kteří hledají cenné a prakticky uspořádané informace.

TIP | Zapojte se do diskuze pod článkem a napište nám svoje vlastní tipy na knihy, které ve své tvorbě považujete za přínosné. Debata jistě neskončí u výhradně keramických titulů, ale dostaneme řadu tipů na knihy o umění, kultuře a historii. Děkujeme, že s námi a s dalšími čtenáři sdílíte své zkušenosti! 

Pravoslav Rada a jeho tituly

K základům české keramické literatury neodmyslitelně patří díla od Pravoslava Rady. Brožura Jak se dělá keramika (Mladá Fronta, Praha, 1963) sice zkratkovitě, ale o to praktičtěji, provází začátečníka jeho prvními kroky v keramické dílně a tvorbě. Tomuto titulu předcházela Kniha o technikách keramiky (SNKLHU, Praha, 1956).

Bibliografie Pravoslava Rady obsahuje však i další počiny. V současnosti bohužel většinu z nich pořídíte už pouze v antikvariátech. V knihkupectvích lze zakoupit jeho poslední titul Keramika – výtvarné techniky (Aventinum, Praha, 2007) a zřídka se objeví i Radova předposlední knížka Slabikář keramika z roku 1997. K dalším Radovým literárně odborným počinům patří Techniky keramiky (Aventinum, Praha, 1989).

Co do základu knihovny v keramické dílně?
Co do základu knihovny v keramické dílně?
Autor: Veronika Veru Volejníková

Zahraniční literatura a překlady do češtiny

Mnozí hrnčíři začátečníkovi doporučí anglický titul přeložený do češtiny, který nese název Velká kniha keramiky od Josie Warshawové (Rebo Production CZ, Dobřejovice, 2001). Rozměrově větší kniha má podtitul Praktický průvodce hrnčířstvím s podrobnými návody a postupy a z mého pohledu je velmi pěkně strukturovaná a přehledná.

Kromě praktických rad v ní najdete také řadu fotonávodů, které mohou sloužit jako inspirace při vedení kurzů a workshopů. Zmíněná kniha může být prvotním rádcem při míchání vlastních glazur. Perličkou této knihy je jeden překladatelský šotek. V prvním vydání z roku 2001 se můžete setkat se zcela nepřesným překladem pojmu “nepheline syenite”. Autoři českého vydání zaměnili výraz “nefelín” za výraz “naftalín”. Zajímalo by mě, kolik českých keramiků na šotka nepřišlo a glazury namíchali i s naftalínem.

A Potter’s Book

Ze zahraničních knih rozhodně nemůžeme minout slavnou A Potter’s Book od Bernarda Leache. Do dnešních dní je považována za velmi ucelené dílo. Podrobně a ryze prakticky v ní Leach hovoří o řemeslných postupech, které načerpal při svých cestách po Asii. A Potter´s Book bude potěšením především pro ty, kteří se zajímají o východní kulturu.

Jednou z vizí, se kterou si ve spolku Keramikum pohráváme, je překlad A Potter’s Book do českého jazyka. Prozatím jsme začali vyjednávat s držiteli autorských práv. Jednání jsou však zdlouhavá, a tak překlad zůstává v našich výhledech a plánech.

TIP | Poslední dva tituly zaujmou především hrnčíře. Jaké knihy doporučujete vy? Napište nám do diskuze pod článkem a inspirujte ostatní čtenáře. Děkujeme. 

Poznámka autorky
Zmíněné knižní tituly prosím vnímejte jako pouhý nástin a mírné nasměrování, které má posloužit především lektorům keramiky a začínajícím tvůrcům, kteří budují vlastní první dílnu. 

Od papíru a online k vlastním zkušenostem a osobním setkáním

Knihy, a stejně tak Pinterest a další online prostor, jsou skvělými průvodci naší keramické praxe. Přesto můžeme dospět do okamžiku, kdy nám jako inspirační zdroje přestanou stačit. Kam potom zamířit? Běžte tam, kde to jakkoliv “zavání” keramikou a hlínou. Mohou to být výstavy, přednášky, vzdělávání se na rozšiřujících kurzech a samozřejmě živá setkání v keramické komunitě.

Běžte se podívat i do dílen a ateliérů, které provozují ostatní keramici. Na všech těchto místech lze čerpat inspiraci, ale především zkušenosti od dlouholetých tvůrců.

Buďte pozorní k tomu, co se děje ve vašem regionálním muzeu nebo na nejbližší univerzitě či středních odborných školách. Na výstavě a při kontaktu se skutečným předmětem získáme další rozměr, který z knih a internetu nedokážeme nasát. Často jsou součástí muzejních expozic krajově zajímavé sbírky keramiky a užitého umění. Vernisáže výstav téměř vždy doprovází odborné debaty a komentované prohlídky. Vydejte se na ně a hledejte speciality, které patří do vašeho okolí a kraje. Inspirujte se u svých vlastních kořenů.

TIP | O výstavách, přednáškách, sympoziích, ale i kurzech vás informujeme v našem Kalendáři akcí, podívejte se tam

Diskuze