Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Trojí život středověké keramiky

kdy
19.5.2021
-
3.10.2021
od
10:00
do
17:00
Výrobky z hlíny se řadí mezi nejstarší doklady lidské činnosti. Ale teprve oheň dal těmto lidským výrobkům odolnost a trvanlivost. Tak vznikla keramika, která je až dodnes neodmyslitelnou součástí běžného života.

Ve středověku byla keramika lehce dostupným a nepostradatelným pomocníkem v mnoha oblastech každodenního života, zejména pak v domácnosti. Převládala především v kuchyni a na jídelním stole, ale známe i keramické pokladničky na drobné úspory, kahánky ke svícení či dokonce nočníky.

Cenné informace o detailech každodenního života, např. o oblékání, přináší drobná keramická plastika, zřejmě dětské hračky, dárky a upomínky z pouti. Spotřeba běžného keramického nádobí v domácnostech byla obrovská, proto se keramika tak hojně nachází v odpadních jímkách středověkých měst. Výstava Trojí život středověké keramiky tedy přináší reprezentativní výběr keramické produkce čtyř královských měst - Brna, Jihlavy, Plzně a Českých Budějovic, která jsou po stránce archeologické dobře prozkoumána a zmapována.

Výstava se snaží zachytit vývoj středověké keramiky ve všech etapách jejího "života mezi lidmi", tedy od jejího zrodu v hrnčířské dílně přes její uplatnění v domácnosti až po "život po životě" – laboratorní a muzejní zpracování archeologických nálezů keramických pozůstatků. Dětská dílna umožní zejména malým návštěvníkům vyzkoušet si práci středověkého hrnčíře i novodobého archeologa a muzejního restaurátora.

zdroj fotografií a více informací: http://www.mzm.cz

Trojí život středověké keramiky
kategorie Výstava
kde Brno
kdy 19.5.2021
od 10:00
do 17:00
kontakt info@mzm.cz
Diskuze