Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Milan Žofka – keramik a sochař

kdy
10.9.2021
-
31.10.2021
od
17:00
do
17:00
Výstava vznikla u příležitosti nedožitého 75. výročí narození keramika a sochaře Milana Žofky. Představuje rozsáhlou tvorbou umělce prostřednictvím skic, kreseb, fotografické dokumentace, keramiky, modelů a plastik z muzejních sbírek a ze zápůjčky rodiny autora.

Keramik a sochař Milan Žofka (1946–2018) je mosteckým rodákem, jeho umělecká činnost je však spojena s Teplicemi, kde žil a pracoval. Od počátku 70. let 20. století realizoval mnoho uměleckých děl ve spojení s architekturou, především v severních Čechách a v Praze. Podařilo se mu prosadit v tvrdé umělecké konkurenci i bez akademického vzdělání a zařadit se po bok autorů jako je např. Miroslav Houra, Ivan Záleský nebo Ivo Rozsypal, kteří byli stejně jako on členy Svazu českých výtvarných umělců. Milan Žofka byl nesmírně pracovitým a produktivním umělcem. Je autorem více jak šedesáti keramických reliéfů, fontán, zahradní keramiky a plastik do veřejného prostoru. V Teplicích je autorem téměř dvaceti děl (fontány, reliéfy, zahradní keramika), z nichž se některé dodnes bohužel nedochovaly. Žofkova autorská tvorba zdobí také mnohé soukromé interiéry a zahrady. 

Doprovodný program:
sobota 9. 10. ve 14 hod. - komentovaná procházka po stopách Žofkových děl v Teplicích (průvodce MgA. Jitka Bažantová, kurátorka výstavy)
čtvrtek 14. 10. v 18 hod. - přednáška Architektura 70. – 80. let v Teplicích (přednášející ing. arch. Jan Hanzlík nebo Mgr. Jana Tanzmannová) 
sobota 23. 10. v 10 a ve 14 hod. - workshop s tvorbou odlitku vlastního reliéfu (lektorka MgA. Iva Kolorenčová)

zdroj fotografií a více informací najdete zde 

 

Milan Žofka – keramik a sochař
kategorie Výstava
kde Teplice
kdy 10.9.2021
od 17:00
do 17:00
kontakt info@muzeum-teplice.cz
přílohy TZ_Zofka.doc
Diskuze